Дубайська кліматична конференція ООН: чого від нього очикати

Наприкінці листопада пройшов 28 саміт ООН із кліматичних змін. На нього в Дубай прибуло близько 80 000 фахівців з усього світу.

Очікування були райдужні, але чи вдалося досягти заявлених цілей? Наскільки взагалі реально уповільнити зміна клімату?

Трохи історії

У 2015 було прийнято Паризьку кліматичну угоду, а також про Тварини та рослини. За його результатами, вчені вирішили, що глобальне потепління необхідно обмежити до 1,5° (за зразок взяли значення до індустріальної епохи). Необхідний захід скоротити викиди вуглекислого газу до нуля. Споживання вугілля, нафти та газу необхідно скорочувати на 5% щорічно. У 2023 році вперше було підведено проміжний баланс.

Країни Євросоюзу їхали на конференцію з чіткою вимогою: потужність поновлюваних джерел енергії необхідно потроїти, а енергоефективність потроїти. Інакше навіть поступова відмова від використання викопного палива неможлива.

ЄС протистояв другий блок: Великобританія, Франція, США, Швеція, Південна Корея та ОАЕ упирали на ядерну енергетику. На їхню думку, без потроювання її потужності до 2050 року досягти нульового викиду CO2 неможливо.

Хід переговорів

Учасники — 80000 людей зі 198 країн. Приймаюча сторона – емірат Дубай. Є лідери країн, урядовці, держслужбовці, міністри, бізнесмени, активісти, науковці, представники неурядових організацій і, звичайно, журналісти. Президент конференції — Ахмед аль-Джабер, султан Дубая, міністр промисловості та передових технологій у країні, а також директор-розпорядник Національної нафтової компанії. Використання нафти — один із найважливіших чинників, що впливають на вибори CO2, і багато учасників були незадоволені тим, що султана обрали президентом кліматичного саміту. Активісти побоюються, що саме аль-Джабер може уповільнити швидкість відмови від викопного палива.

Конференція проходила з 30 листопада до 12 грудня. Перші дні припали на зустрічі лідерів країн та урядів. Обговорювалися фактичні питання та досягнуті результати. На другому тижні конференції діалог перейшов до політики.

Перспективи

Строго кажучи, рішення кліматичної конференції обов’язковими не є: ООН не накладе економічних чи політичних санкцій. Країни беруть він зобов’язання добровільно і можуть встановлювати власні цілі, відмінні від зазначених ООН лімітів.

Найсильніше зміна клімату впливає на країни, що розвиваються, особливо розташовані на Глобальному Півдні. При цьому бюджету на перетворення економіки на кліматично нейтральну немає. Саміт повинен був вирішити питання підтримки від промислово розвинених країн.

Наскільки досяжною є мета в 1,5°? Якби по всій планеті викид парникових газів негайно припинився, температура досить швидко стабілізувалася, але такий сценарій неймовірний. Чим далі, тим більш примарно здається ця мета. 2023 рік може стати першим роком, коли глобальне потепління досягне заповітних 1,5 °. Багато дослідників більше не вірять у можливе досягнення 1,5 °. А поки що тварини та рослини страждають від кліматичних змін вже зараз.

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Заполните поле
Заполните поле
Пожалуйста, введите корректный адрес email.
Вы должны согласиться с условиями для продолжения

Потяните ползунок вправо *

Меню